Türk Dünyası Önderleri

0

Bu konuda sitemizde yer alan 20. yüzyılda yaşamış Türk dünyası önderlerinden bahsedeceğiz. Sitemizde İsmail Gaspıralı, Ziya Gökalp, Enver Paşa, Sultan Galiyev,Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan,Turan Yazgan ve Alparslan Türkeş gibi Türk dünyasına fikir ve yaptırım olarak öncü olmuş kişilerden bahsedeceğiz. Günümüzde yaşayan tarihçi ve Turancı’ları ise başka bir konuda ele alacağız.

Hüseyin Nihal Atsız

Burada bahsettiğim insanlar Türk dünyası ile ilgili dergi,gazete vs. gibi yayınlar çıkartmış, Türk dünyası’nı birleştirmek amaçlı birçok vakfın kurulmasını sağlamış ve günümüzde ülkelerimizin ilerlemesi ve refaha kavuşması için birçok çalışmada bulunmuş büyük öncülerdir. Bu bahsettiğim yayın,vakıf gibi birçok çalışmayı hiçte kolay bir şekilde kuramamışlardır. Türk önderlerinin birçoğunun yaşamı sürgünlerde, hapishanelerde ve kimiside işkence odalarında geçmiştir. Buna rağmen hiçbiri davasından yılmamış ve bunlara katlanarak güzel günleri beklemişlerdir. Bu önderlerin çoğu orta asya Türk Cumhuriyet’lerinin bağımsızlığını dahi görememiştir. Fakat onlar bir davaya gönül ve aşkla bağlı olduklarından zaten Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsız olacağını ve hatta Turan’ın mutlaka birgün gerçek olacağını bildiklerinden ellerinden gelen çabayı verip sonucu beklemişlerdir. 

Ziya Gök Alp

Daha sonra Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığını görmeyi başaran Türk önderlerinden Turan Yazgan ve Oğuz Türkkan tarafından dünya’ya tanıtılmış ve birçok içbirliği’nin temelleride bu sayede atılmıştır. Burada biz ümitvar olmayı yani ümitle bakmayı öğrenmiş oluruz. Birgün günümüzde bağımsız olmayan Türk yurtları (Güney Azerbaycan, Doğu Türkistan, Tataristan, Tuva gibi) birçok devlet bağımsız olmayı başaracaktır. Belki biz bunları göremeyeceğiz fakat mutlaka bu yurtlar bağımsız olacak ve birliğimizin temellerini oluşturacaktır. Bu açıdan bu Türk yurtlarını desteklemeli onlarla kardeşliğimizi pekiştirmek için elimizden gelen mücadeleyi vermeliyiz çünkü Gaspıralı’dan, Gökalp’ten, Atsız’dan ve Türkkan’dan aldığımız bu bayrağı en yukarılara taşımak bizim en büyük görevimiz sayılır. 

Alparslan Türkkeş

Sözlerime Türk dünyası’nı ve Türklüğü kucaklayan birkaç sözle noktalıyorum.

Ben Türk’üm deyip, bütün Türk yurtlarını kendi yurdumuz gibi göreceğiz. (Ganire PAŞAYEVA)

Vatan Ne Türkiye’dir, Türklere ne Türkistan vatan ebed müebbed Turan’dır. (Ziya GÖKALP)

Oğuz, Kırgız, Tatar, Özbek, Yâkut yok; TÜRK vardır! (M.Kemal ATATÜRK)

Turan’ın yolu Büyük Azerbaycan’dan geçer. Uğur olsun Turan’lılara. (Ebulfez ELÇİBEY)

Türklüğümüzü çocuklarımıza ve bütün dünyaya öğretelim. (Nur Sultan NAZARBAYEV)

Bir önceki yazımız olan Mehmet Akif Ersoyun Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir