Mehmet Akif Ersoyun Hayatı

0

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı Türkiye Cumhuriyet tarihinde birçok farklı kaynakta yer alır. Mehmet Akif Ersoy 837 yılında doğmuştur. 27 Aralık doğumlu şair İstanbul’un Fatih ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Babası Mehmet Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife Hanım’dır. Babası küçük yaşlarda iken Arnavutluk’tan Türkiye’ye göç etmiş ve burada tahsilini tamamlamıştır. Ünlü bir âlim ve zat olan Mehmet Tahir Efendi Fatih Medresesi müderrisliği görevini üstlenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy çocukken “Ragif” ismi ile çağırılmıştır. Babası vefat edene kadar ona bu isimle seslenmiştir. Ancak bu isim çok yaygın olmamasından dolayı çevresi Mehmet Akif Ersoy’a “Akif” ismi ile seslenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy henüz 4 yaşında iken Fatih’te bulunan Emir Budari Mahalle Mektebi’ne kayıt olmuştur. Ardından Fatih İdtidaisi’ne geçmiştir. Aynı yıl babasından Arapça dersler almaya başlamış ve Mekteb-i Mülkiye’ye girmeyi başarmıştır. Babasını kaybettikten sonra Baytar Mekteb-i Âli’ye kayıt olmuş ve yatılı olarak girdiği bu okulu birinci olarak bitirmiştir.

1893 yılında Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri bünyesine çalışmaya başlamıştır. Müdür Yardımcısı iken 1913 yılında istifa etmiştir.  1898 yılında İsmet Hanım ile dünya evine girmiş ve aynı yıl Maarif Dergisi’nde yazar olarak işe başlamıştır. Birçok dilden çeviri yayınlayan şair, hayatının bir döneminde Osmanlı Edebiyatı hocalığı yapmıştır

Mehmet Akif Ersoy’un Önemli Eserleri

Mehmet Akif Ersoy’un eserleri şunlardır;

  • Safahat
  • Süleymaniye Kürsüsünde
  • Asım
  • Hatıralar
  • Gölgeler
  • Fatih Kürsüsünde
  • Hakk’ın Sesleri

Bir önceki yazımız olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir