Fatih Sultan Mehmet Neden Öldü

1

Türk tarihinin en önemli konularından biri Fatih Sultan Mehmed’in ölümüdür. Türk tarihinin en büyük padişahlarından olan İstanbul’un fatihi yeni bir fethe girişmek üzereyken 1481 yılında aniden hayatını kaybetmiştir. Bu olayla ilgili birçok kitap ve makale yazılmış olsa da tarihi gerçekler Fatih’in zehirlendiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda özellikle yabancı tarihçilerin verdiği bilgilere bakıldığında Fatih’in kendi özel doktoru ve bir taraftan da Yahudi dönmesi olan Yakup Paşa tarafından zehirlendiği kabul görmektedir.

Fatih Sultan Mehmet Canlandırılmış Görsel

Diğer taraftan Fatih sefer sırasında zaten rahatsızdır. Farklı doktorların tedavileri cevap vermemiş en son Yakup Paşa’ya başvurulmuştur. Paşa sultana özel karışım bir ilaç sunmuş ve Fatih bu ilacı içtikten birkaç saat sonra hayatını kaybetmiştir. Bu noktada birçok tarihçi Yakup Paşa’nın Venedik kökenli bir Yahudi dönmesi olduğundan hareketle padişahın zehirlendiği kanaatindedir. Nitekim Venedikliler tam on dört kez sultanı zehirlemeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır.

Fatih Sultan Mehmet

Yine Fatih Sultan Mehmed’in en büyük hedeflerinden biri de Roma’yı fethetmekti. Bunun farkında olan Papa’da büyük hakanı ortadan kaldırmanın yollarını aramış ve bu şekilde bir çare bulmuştu. Bu bilgi de birçok tarih kitabında geçiyor ve tarihçiler tarafından dillendiriliyor. Bu bakımdan Fatih Sultan Mehmed Han’ın zehirlenerek hayatını kaybettiği daha ağır basmaktadır. Bu sayede Hristiyan dünyası en büyük düşmanından kurtulmuş Türkler ise büyük bir hakanı kaybetmişlerdir.  

Bir önceki yazımız olan Türk Bayrağında yer Alan Ay ve Yıldız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 thought on “Fatih Sultan Mehmet Neden Öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir