Kanuni ve Hürrem Sultan

0

Osmanlı tarihinin en önemli kadın simalarından olan Hürrem Sultan Kanuni döneminde yaşamış ve padişahın tahta çıktığı senelerde Osmanlı sarayına girmiştir. Popüler kültürde en çok konuşulan ve film, dizi ve kitaplara konu olan Hürrem Sultan ve Sultan Süleyman’ın ilişkisi gerçekte aslında bilindiğinden çok daha farklıdır. Harem dairesinin en önemli hanımlarından olan Hürrem Kanuni ile ilk karşılaştığında karşılıklı olarak birbirlerine bağlanmışlar ve tarih boyunca unutulmayacak bir aşk başlamıştır.

Kanuni ile evlenen Hürrem ona tam beş çocuk vermiştir. Bunların en büyüğü olan Şehzade Mehmet’tir. Zamanında halk tarafından da çokça sevilen Şehzade genç yaşta vefat etmiş ve herkesi yasa boğmuştur. Kanuni bu evladı için İstanbul’da meşhur Şehzadebaşı camiini Mimar Sinan’a inşa ettirmiştir. Zaman içerisinde padişaha çocuk vermesi sebebiyle haseki unvanı da alan Hürrem Sultan bir zaman sonra sarayın en etkili hanımı olmuştur.

Hürren Sultan

Kanuni’den önce vefat eden Hürrem Sultan padişahın kalbinde son derece önemli bir yer etmişti. Onun ölümünden sonra padişahın artık hayattan zevk almadığı ve eskisi kadar neşeli olmadığı tarih kitaplarında yazılıdır. Tarih boyunca adı devamlı olarak çeşitli entrika ve oyunlarla anılan Hürrem Sultan aslında son derece hayırsever ve güçlü bir saray kadınıdır. Birçok hayır eseri inşa ettirmesinin yanında fakir fukarayı devamlı gözetmesi ve padişah seferde iken başşehir İstanbul’u idare etmesi aslında filmlerde gösterildiği gibi bir kadın olmadığını ispat eder niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan Fatih Sultan Mehmet Neden Öldü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir