Napolyon’u Yenen Osmanlı Paşası

0

18. yüzyıl Avrupa’nın her açıdan kendini geliştirdiği ve Osmanlı Devleti’nin ise yine her açıdan Avrupa’nın gerisinde kaldığı bir dönemdir. Bu dönemde özellikle Fransa öne çıkmış ve meşhur imparator Napolyon neredeyse Avrupa’nın tamamına karşı savaşmış ve bütün Avrupa’yı kontrol altına almayı başarmıştı. Artık farklı coğrafyalara ve ticaret yollarına açılma fırsatlarını kollayan Napolyon Osmanlı Devleti idaresindeki Mısır’a göz dikmiş ve çok geçmeden Mısır’a karşı harekata başlamıştır.

Napolyon

O sıralarda Osmanlı tahtında bulunan III. Selim önemli ıslahatlarla devleti hem askeri hem de ekonomik olarak güçlendirmeye çalışmaktadır. Tarihte Nizam-ı Cedit yenilikleri olarak bilinen ıslahat hareketleri Napolyon’un Mısır seferi zamanına denk gelmiştir. Hızlı bir harekatla Kahire ve İskenderiye’yi ele geçiren Napolyon Suriye üzerine yönelmiştir. Bu sayede Mısır’ın daha kolay bir şekilde elde kalacağını sanıyordu

Cezzar Ahmet Paşa

Suriye’de Akka kalesi önlerine kadar kolay bir şekilde gelen Napolyon bu yüzden işinin aynı şekilde kolay olacağını hesaplamıştı. Ancak Kale komutanı Cezzar Ahmet Paşa onun gibi düşünmüyordu. Kuşatmaya derhal başlayan Napolyon Cezzar Ahmet Paşa ve Nizam-ı Cedit askerlerini bir türlü alt edememiştir. İnatla ve cesurca kaleyi savunmaya devam eden Osmanlı askerleri Cezzar Ahmet Paşa’nın komutasında adeta bir destan yazmıştır. Uzun süren kuşatma neticesinde kaleyi alamayacağını anlayan Napolyon Mısır’a kadar çekilmiş ve geldiği topraklara Fransa’ya geri dönmüştür. Cezzar Ahmet Paşa ise adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kanuni ve Hürrem Sultan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir