Turan Yazgan Biyografisi

0

Turan Yazgan, Türk dünyası ile ilgili her terimi kendi isimlendirmiştir hatta Türk dünyası ismini ilk olarak o telaffuz etmiş ve eğitim ve araştırma anlamında Türk dünyasını birleştirilmesi için büyük uğraşlar vermiştir. Turan Yazgan 1938′de Isparta’da doğmuştur. 1959 yılında İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi’ni bitirmiş ve 1980 yılında Türk Dünyası Araştırmaları vakfını kurmuştur.

Bu vakıf Türk dünyasındaki bütün ilkleri gerçekleştirmiştir. Kısaca bahsetmek gerekirse:”Türk dünyası terimini ilk söyleyen, Türk dünyası müziklerini ilk derleyip tanıtan, Türk liderlerini Türkiye’ye ilk getirip Tanıtan, Türk ülkelerinde ilk Türkçe eğitimi başlatan, Türk dünyası ressamlarına ilk resim sergileri açan,Türkiye’de ilk Türk kadın kurultayını gerçekleştiren, Türkiye’de ilk Aksakallılar Konferansını düzenleyen ve daha nicelerini ilk olarak gerçekleştirmeyi başarmış olan Turan Yazgan’ın kurduğu bu vakıftır. Eğer Türk dünyasında bugünkü işbirliğimizi ve kardeşliğimizi birine borçluysak orada Turan Yazgan en büyük payı alır.

Turan Yazga

Yine bugün Turan Yazgan sayesinde birçok Türk dünyası üniversitesi arasında işbirliği ve koordinasyon vardır. Yine şirketler,firmalar içinde bu geçerlidir. Turan Yazgan Türk dillerini birbirine bağdaştırmak yani entegre etmeye çalışmak için büyük uğraşlar vermiştir. Kendisi İsmail Gaspıralı’nın efsane sözü olan “Dilde, fikirde, işte birlik” sloganını uygulamaya çalışmış ve belli bir ölçüde bunu başarmıştır. Önemli olan Turan Yazgan’ın yaptığı ve öncü olduğu her türlü eylemi devam ettirmeye çalışmaktır. Turan Yazgan’ın yaptığı birçok eylem olduğundan bunları tek tek buraya yazmak yerine onu kendi sitesinde  araştırmanızı öneriyorum.

Bir önceki yazımız olan Türk Dünyası Önderleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir