Osmanlının Kurucusu Kimdir?

2

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu Türk devletlerinin tamamının dağıldığı ve küçük devletçikler halinde varlığını sürdürmeye çalıştığı bir döneme denk gelmektedir. Bu dönemde birçok Türk beyliği mücadele halinde iken aralarında tek bir tanesi akıllı hamlelerle devletleşme yolunda hızla ilerlemiştir. Osmanlı beyliği ilk başlarda Ertuğrul Bey önderliğinde Kayı boyu ile anılırken daha sonra başa geçen Osman Bey ile devletleşme yoluna gitmiştir. Bu çerçevede Osmanlı Devleti’nin kurucusu da Osman Bey olmaktadır.

Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğlu olmasına rağmen kahramanlığı, cesareti ve yönetim anlayışındaki mahareti onu Kayı boyunun beyi yapmaya yetmiştir. Bey olduktan sonra akıllı hamlelerle Bizans ile mücadeleye girişen Osman Bey yavaş yavaş sınırlarını genişletmeye başlamış ve gün geçtikçe güçlenmiştir.

Ertuğrul Gazi Canlandırılmış Görsel

Osman Gazi

Bizans tekfurları ile yaptığı mücadeleler neticesinde güçlenen Osman Gazi 1299 yılında Anadolu Selçuklu devletinden bağımsızlığı ilan ederek Osmanlı Devleti’ni kurmuştur. Adına hutbe okutup para bastıran Osman Bey fetih hareketlerine devam ederek sınırlarını genişletmeye devam etmiştir. Bir yandan askeri harekata devam ederken diğer taraftan beyliğin sınırları içerisinde zanaatkarlara ve ilim adamlarına büyük kıymet vermektedir.

Bu çerçevede ticaret, zanaat ve eğitim noktasında halkını devamlı olarak destekleyen Osman Gazi ahilerin ticari faaliyetleri ile ekonomik olarak da yükselmeye devam etmiş ve nihayetinde bağımsızlık kazanmıştır. Bundan sonrası içinse temellerini attığı devlet 600 yıl boyunca dünya hakimiyeti sağlamış ve siyasete yön vermiştir.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 thoughts on “Osmanlının Kurucusu Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir