Osmanlı kültürü birçok medeniyetin bir araya toplandığı ve sentezlendiği bir kültürü içermektedir. Özellikle Arap ve İslam kültürünün etkisinde şekillenen Osmanlı kültürü içerisinde Türk kültürü de ortaya konduğunda tamamıyla bambaşka farklı bir medeniyet ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte zaten Anadolu’da yüz yıllardır var olan kadim kültürlerin de etkisi altında kalan Osmanlı kültürü sınırlar genişledikçe tüm dünyaya yayılmış ve birçok medeniyeti etkilemiş ve bazı yerlerde kalıcı olmuştur.

Osmanlı Devleti’nde her dönem geçerliliğini koruyan hoşgörü geleneği medeniyetin oluşmasında ve diğer kültürlerle iletişime geçilmesi noktasında büyük kolaylık sağlamıştır. Bu çerçevede birçok farklı kültür ve din anlayışı Osmanlı Devleti sınırları içerisinde rahat bir şekilde kendini göstermiş gelişme imkânı bulmuştur.

Osmanlı Medeniyeti Canlandırılmış Görsel

Osmanlı Medeniyeti

Osmanlı medeniyeti Osmanlı kültürü ile birlikte yeşeren ve günümüzde halen etkisini gösteren bir medeniyettir. İlim ve bilimde edebiyat ve sanatta, sosyal yaşamda ve toplum üzerinde etkili olan birçok akım günümüz Türkiye’sinin oluşmasında da etkili olmuştur. Osmanlı’nın son yıllarında etkili olmaya başlayan batıcılık akımının günümüzde etkilerini görmek hiç de zor değildir.

Diğer taraftan Osmanlı kültürünün diğer kültürlerle etkileşim içerisinde olması da normal kabul edilir. Bu bağlamda Osmanlı mutfağından eğitim anlayışına kadar birçok noktada sentezlenmiş alışkanlıklar görmek mümkündür. Müslim ve gayri müslimlerin bir arada yaşadığı Osmanlı toplumunda dini inanç hürriyeti de sağlanmış ve herkes rahatlıkla ibadetini yerine getirmekte serbestti.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir