Osman Bey’in Baş Düşmanı Nikola

0

1278 yılında Bizans Devleti’nin İnegöl tekfuru olarak görevlendirilen Aya Nikola Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecinde Osman Bey’i en çok uğraştıran kişi olmuştur. Birçok mücadelede karşı karşıya gelen Nikola ve Osman Bey zaman zaman anlaşmış zaman zaman çarpışmaya devam etmiştir. Ancak Osmanlı Beyliği’nin giderek güçlenmesi ve İnegöl etrafındaki kalelerin birer birer fethedilmesi Nikola’nın gücünde de azalmaya yol açmıştır. Her defasında destek istediği Bizans İmparatoru’ndan da artık istediği desteği elde edemeyen Nikola 1299 yılında İnegöl’ün fethedilmesiyle Osman Bey tarafından öldürülmüştür.

KIYIKÖY AYA NİKOLA MANASTIRI

Ertuğrul Gazi döneminde Kayılar ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan İnegöl tekfuru Nikola Ertuğrul Bey’in ölümü ile başlayan ve Dündar Bey ve Osman Bey arasındaki beylik mücadelesini fırsat bilerek Türkmenlere saldırılarda bulunmuştur. Daha fazla toprak kazanmak isteyen Nikola kervanlara da saldırarak Türklerin ticaretine de zarar vermeye başlamıştır. Özellikle Türkler ’in yaylaya göçtükleri mevsimlerde göç kervanlarına büyük zararlar verir.

KIYIKÖY AYA NİKOLA MANASTIRI İÇ GÖRÜNTÜSÜ

Beylik mücadelesini kazanan Osman Bey’in ilk işi Nikola ile mücadeleye girişmek olmuştur. Ermenibeli denilen noktada gerçekleşen ilk savaş oldukça kanlı ve zorlu geçmiş ancak Nikola yenilmiştir. Geçen zaman içerisinde çeşitli anlaşmalar ve mücadelelerle düşmanlığını devam ettiren Nikola etrafındaki kalelerin birer birer Osman Bey tarafından fethedilmesiyle sıra kendisine geldiğini anlamış ve İmparator’dan destek istemiştir. Sonuç olarak Osman Bey İnegöl’ü de fethetmiş ve Nikola’yı dünya sahnesinden silmiştir.

Bir önceki yazımız olan Hasan Sabbah ve Haşhaşiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir