Sultan Alpaslan ve Romen Diyojen

0

Türk tarihinin şüphesiz en önemli zaferi olan Malazgirt zaferi bir anlamda iki askeri dehanın da kapışması şeklinde geçmiştir. Sultan Alpaslan amcası Tuğrul Bey’den devraldığı Selçuklu tahtında önemli başarılar elde ederken kader karşısına kendisi gibi Bizans’ın en gelecek vadeden askerlerinden biri olan Romen Diyojen’i çıkardı. 1068 tarihinde İmparator X. Konstantinos’un yerine imparator olan Diyojen Türkler ’in Anadolu’daki ilerleyişini durdurmak ve Anadolu’dan atmak için hazırlıklara başlamıştır.

Sultan Alpaslan Mısır’da Fatımi tehlikesini bertaraf etmek için o tarafa sefere niyetlenmişken Roman Diyojen’in büyük bir orduyla üstüne geldiğini öğrenince derhal geri dönmüş ve kalabalık Bizans ordusunu Malazgirt Ovasında karşılamıştır. 1071 yılında yapılan ve Türkler için var olma mücadelesi olarak belirtilen savaşta Bizans ordusunda yer alan Türkmenlerin saf değiştirmesi ve hantal Bizans ordusu karşısında Alpaslan tarafından bizzat idare edilen turan taktiği ile Selçuklular büyük bir zafer kazanmıştır.

Savaş neticesinde koskoca Bizans ordusu neredeyse yok edilmiş İmparator Diyojen ise esir alınmıştır. Bütün maiyetiyle birlikte Sultan Alpaslan’ın huzuruna çıkan Diyojen çeşitli anlaşmalar ve belirli bir tazminat karşılığında serbest bırakılmıştır. Ancak Bizans’taki tahtına bir daha oturamamıştır. Eski imparatorun kardeşi Diyojen’in tahttan indirilip Anadolu’da yakalanmasını sağladı. Proti adasına sürülen Diyojen çok geçmeden burada hayatını kaybetmiştir. Fethin babası olarak anılan Alpaslan ise Berzem kalesi fethinde bir saldırgan tarafından hançerlenmiş ve hayatını kaybetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Beylikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir