Hasan Sabbah ve Haşhaşiler

0

Tarihte ilk gizli suikast örgütü olarak bilinen Haşhaşiler birçok kitap ve filme konu olmuştur. Onların başı olan Hasan Sabbah’ın özellikle Selçuklu Devleti’ne verdiği yıkıcı zarar son derece etkili ve bir hayli de merak konusu olmuştur. Hayatı hakkında çok fazla bilgi olmasa da özellikle Alamut kalesi ve etrafında oluşan yapılandırma hakkında birçok rivayet söz konusudur.

İsmaili mezhebinden olduğu bilinen Hasan Sabbah kendi söylemleri ve öğretileriyle kendine has bir mezhep oluşturmuştur. Etkileyici üslubu ve örgütleme yeteneği ile de etrafında kendisine bağlı olan birçok kişi bulunmuştur. Özellikle Selçuklu Devleti’nin kudretli veziri Nizamülmülk tarafından devlet kademesindeki bir işten dolayı haksızlığa uğradığı ve bu sebeple hem Selçukluya hem de vezire kin beslediği belirtilmektedir.

Başkent Rey şehrinden baskılara dayanamayarak kaçan ve kendisine Alamut kalesini üst edinen Hasan Sabbah burada oluşturduğu örgüt ile özellikle İslam dünyasında büyük ses getiren suikastlara imza atmıştır. Bunların en önemlileri hiç şüphesiz Nizamülmülk ve Sultan Melikşah’ın öldürülmesidir. Alamut’ta adeta kendini bir tanrı ilan eden Hasan Sabbah kendisine son derece bağlı müritleriyle korkusuz savaşçılar yetiştirmiştir. Alamut kalesindeki faaliyetleri kalenin Moğollar tarafından fethedilip yıkılmasına kadar devam etmiştir. Yaşadığı dönemde özellikle düşmanları üzerine büyük korku salan Hasan Sabbah ve Haşhaşiler düzenledikleri suikastların son derece acımasız bir şekilde planlamışlar ve bu sayede daha fazla korku salmayı amaçlamışlardır.

Bir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşı ve Türkiye başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir