Bilinen en eski Türk topluluklarından olan Hunlar Orta Asya’da yaşayan bir millet olarak kabul edilmektedir. Hunlara ait ilk bilgiler uzun yıllar boyunca savaştıkları ve kültürel olarak da etkileşim halinde oldukları Çin kaynaklarında yer almaktadır. Bununla birlikte tarihte bilinen ilk güçlü büyük Türk devletini Hunlar kurmuştur. Asya Hun Devleti olarak tarihte bilinen devlet Teoman tarafından kurulmuş ve Türk boyları ilk kez bir bayrak ve bir devlet çatısı altında toplanmıştır.

Bilinen ilk hükümdarları Teoman olan Hunlar özellikle Çin ile yaptıkları mücadelelerle bilinmektedirler. Ayrıca destanlara konu olan Oğuz Kaan’ın Teoman ile aynı kişi olduğu sanılmaktadır. Yine Çin Seddi’nin Hunların akınlarını durdurabilmek için Çinliler tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Hunlar Canlandırılmış Görsel

Mete Han

Hunların en büyük hükümdarları ve en güçlü oldukları dönem ise Mete Han dönemidir. Sınırlarının alabildiğine genişlediği bu dönem Asya Hun Devleti’nde Türk kara ordusu teşkilatının da kurulduğu dönemdir. Mete han tarafından oluşturulan onlu sistem günümüzde Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir.

Mete Han ve Ordusu

Mete Han sonrasında Çin’in entrikaları karşısında zayıflamaya başlayan Hun Devleti zamanla parçalanmış ve tarih sahnesinden çekilmiştir. Bu parçalanma ile batıya doğru hareket eden Türk kavimleri Kavimler Göçü denen ve birçok kavmin yer değiştirdiği büyük göç hareketini başlatmıştır. Avrupa’ya da bu göç neticesinde gelen Hunlar burada da devlet kurarak teşkilatlanma özelliklilerinin ne kadar yüksek olduğunu göstermişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 thoughts on “Hunlar Kimdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir