Gazneliler İmparatorluğu

1

Kurucusu: Alp Tekin

Kurluşu: 961

Yıkılışı: 1186

En Büyük İmparatoru: Sultan Mahmut 

Başkent: Gazne

En Geniş Sınırları: 2.500.000 km²

Günümüzdeki İran ve kuzey Hindistan’da hüküm sürmüş Türk devletidir. Türk tarihinde ilk defa bir milletin,boyun,halkın veya hükümdarın değilde başkentin ismini aldığı devlet olmuştur Gazneliler devleti. Karahanlı Türkleri ile birlik olup yıktıkları Samaniler devleti fars kökenli bir devletti bu devletin yıkılmasının ardından kalan halkla kaynaşan Gazneli Türkleri zamanla farslaşmıştır.

Alp Tekin aslında Samaniler devletinde bir komutandır imparatorluğun tam anlamıyla kuruluşu damadı Sebük Tekin zamanında olmuştur. Alp Tekin’le Sebük Tekin arasında kan bağı yoktur ama ikiside Türk olup Sebük Tekin Kayı boyuna mensup bir köledir ve Alp Tekin tarafından satın alınmıştır. Sebük Tekin Samanilerin elindeki şehirleri ele geçirmiş ve Karahanlı Türkleriyle birlik olup Samani devletini yok etmişlerdir. Sebük Tekin’in ardından devletin başına geçen Sultan Mahmut daha çok doğuya yani Hindistan’a sefer düzenlemiş ve imparatorluğa büyük katkıda bulunmuştur. Sultan Mahmut’un ardından gelen 1.Mesut zamanında imparatorluk zayıflamaya başlamış ve birçok toprağını kaybetmiştir. Kalan bölgelerde Dandanakan savaşı ile Selçuklu Türklerine bırakılmıştır. Günümüzdeki Afganistan ve civarında birkaç ile sahip olan Gazneliler,Selçuklu devleti yıkılsa da yeniden eski topraklarına hakim olamamıştır. Daha sonra başkentlerinide kaybeden Gazneliler,Hindistanın iç kısımlarına doğru ilerlemiş ve son hükümdarları olan Hüsrev Meliğin’de esir düşmesinde sonra tamamen yıkılmışlardır. 

Gazneli devleti kurucularının Türk olduğu ve halkınında az bir kısmının Türk olduğu bir devlet olduğu için ayrıca İslam ilişkileride fethedilen topraklardaki halkla kaynaşmalarına vesile olduğu için zamanla farslaşmıştır. Bu yüzden Türk tarihine geçebilecek pek fazla sanatsal veya edebi eserleri olmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 thought on “Gazneliler İmparatorluğu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir