Sultan Abdulaziz’in Katledilmesi

0

Osmanlı tarihinde 19. Yüzyıl son derece sırlı ve bir o kadar çalkantılı bir olaya şahitlik etmiştir. Otuz dördüncü Osmanlı padişahı olarak tahta geçen Sultan Abdulaziz on beş yıllık saltanatı sonrasında bir saray darbesiyle tahttan indirilmiştir ve daha sonra ise hunharca katledilmiştir. Bu elim hadise tarih kitaplarını bolca meşgul ederken olayın arka yüzü her zaman merak konusu olmuştur.

Sultan Abdulaziz

Sultan Abdulaziz devri Osmanlı Devleti’nin hem iç hem de dış meseleler noktasında oldukça çalkantılı bir devir olmuştur. Sultan özellikle iç siyasette tam bir adam yokluğu ile karşı karşıya kalmış ve kime görev vereceğini bilemez bir hale gelmiştir. Bu yokluktan kaynaklı olarak ilk başlarda sadaret mührünü verdiği Hüseyin Avni Paşa’yı bir işe yaramadığını görünce bir sene içerisinde azletmiştir.

Ancak son derece kindar ve sinsi bir adam olan Hüseyin Avni bunu kendine yedirememiş ve padişahtan intikam alacağına dair yemin etmiştir. Bir süre sonra medrese talebelerinin kışkırtılmasıyla başlayan ayaklanma daha sonra Sultan Abdulaziz’in tahttan indirilmesine kadar varan bir darbeye dönüşmüştür. Bunu tertipleyenler arasında Hüseyin Avni, Mithat ve Rüştü Paşalar bulunuyordu.

Sultanın tahttan indirilmesine dair alınan fetva neticesinde Abdulaziz tahttan indirilmiş ve bir gece maiyetiyle birlikte Son derece kötü şartlar altında Feriye Sarayına nakledilmiştir. Ancak bununla yetinmeyen darbesi paşalar Sultanın intihar süsü verilerek öldürülmesini sağladılar. Bu olay yıllardır konuşulup tartışılmış ve birçok tarihçi Sultan Abdulaziz’in katledildiğine dair görüş bildirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir