Çanakkale Destan’ı 1915-1917 yılları arasında 1.Dünya savaşı gerçekleşirken Osmanlı devleti’nin Çanankkale cephesindeki olağanüstü olaylara istinaden yazılmış yapay bir destandır. Destan’da efsaneleşen insanlar Seyit Onbaşı,Mustafa Kemal Atatürk ve heryerde olduğu gibi Türk ordusudur. 

Savaş Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında gerçekleşmiştir. Bu savaşın iyi mi kötü mü sonuç doğurduğu tartışmaya açıktır. Çünkü Türkiye Türkleri için yegane bir kazanç olsada ingiliz ve fransızlar’ın rusya’ya yardımını engellemiş ve rusya savaştan çekilince Lenin’de sosyalist devrim yapmıştır. Peki bunun bizle ne alakası var? Alakası şu Kazak ve Kırgız Türkleri bir devlet kurmuştu,Alaş Orda devleti ardından da Çuvaş,Başkurt ve Tatarlar’da bir İdil-Ural devleti kurmuştu bu iki devlet birleşerek Türkistan Cumhuriyeti’ni ilan edeceklerken Sovyet Rusya’nın işgaline uğradılar. Olaya kendi açımızdan bakmamak lazım biz günümüzde 300 milyonluk bir Türk halkıyız ve bunun değerini bilmek gerekir.

(Seyit Onbaşı)

Gelelim destana 1.Dünya savaşı patlak verdiğinde İtilaf ve İttifak devletleri vardı. İtilafçılar ingiltere,fransa ve rusya’dan oluşuyordu. İttifakçılar ise Osmanlı,Almanya ve Avusturya-Macaristan’dı. Savaş ilerlerken rusya halkı sefalet içindeydi ve hali kötüye gidiyordu. Savaşı kaldıracak halleri yoktu. İngilizler ve fransızlar birleşerek şu kararı aldılar:”Boğazlar’dan geçeriz hem orda zaferler kazanırız hem de rusya ya yardım götürürüz.” Önce şunu bilmek gerekir fransız ve ingiliz deniz donanması o dönemde dünya’nın en iyi iki donanmasıydı ve bu ikisi birleşerek Türk milletinin üzerine geliyordu. Yanlız bilmedikleri şey onları Çanakkale’de Mustafa Kemal’in karşılayacağıydı.

Savaş başladığında onlarca zırhlı ile gelmişti itilaf devletleri. Zırhlılar Çanakkaleye geldiğinde bütün maynınları tespit etmişlerdi fakat hala mayınlarımız vardı ve büyük kumandan Cevat paşa’nın emriyle 26 mayın düşmana gözükmeden gerekli yerlere döşendi. Sabah olduğunda da erkenden başlayan düşmanın top atışları bizi tarumar etmekteydi. Fakat çevresindeki bütün arkadaşları şehit olan ve atış yapacağı makinesinin asansörü bile bozulmuş olan “Seyit Onbaşı” 275 kiloluk mermiyi tek başına kaldırdı ve bununlada kalmayarak o’ceans zırhlısını bacasından vurarak gemiyi batırdı. Düşman daha da hırslanınca hızla ilerlemeye başladı ve görülmeden döşenen mayınlar birkaç gemiyide batırdı. Düşmanın yakınlaştığını gören Türk topçuları vuruşlara başlayınca,itilaf devletleri çok ağır kayıp verdiler ve uzaklaştılar.

Dünyanın en iyi iki donanması “onlar için basit” bir görevi başaramayınca tüm dünyaya rezil oldular. Ama yılmadılar ve bu seferde kara çıkartması yapmaya karar verdiler. Yine onlarca gemi ile Çanakkale kıyılarına geldiler ve sömürgeleştirdikleri,masum ülkelerin insanlarını bize karşı savaştırdılar. Mustafa Kemal o zaman yarbay rütbesindeydi ve Arıburnu’na çıkartma yapan anzak birliklerini Conkbayırı’nda durdurdu. Mustafa Kemal Conkbayır’ında düşmandan kaçan bir grup askere şöyle demiştir:”Nereye gidiyorsunuz?” askerlerde:”düşman çok kalabalık paşam” derler. Bunun üzerine Mustafa Kemal efsanevi sözünü söyler:”Ben size savaşmayı emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar  geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir önemli olan ise vatanı korumaktır.” der. Bu zaferiyle albay rütbesine yükselir Mustafa Kemal. Ve iki defa Anafartalar mevkiine çıkartma yapan düşmanları o topraklara gömen Mustafa Kemal artık “Anafartalar kahramanı” diye anılmıştır.

Düşman her türlü şekilde bizden üstünken Çanakkale de geçit vermedik ve itilaf devletlerinin rusya’ya yardımını önlemiş olduk. Dünya üzerinde iki merminin çarpıştığı tek yer olan Çanakkale bir destan olmayı başarmış ve Cevat paşası,Seyit Onbaşı’sı en önemliside Mustafa Kemal’i ismini altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

Bir önceki yazımız olan Osman Bey'in Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir