Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Cepheleri

0

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’nda birçok cephede savaşmak durumunda kalmıştır. Aslında savaştığı cephelerin çoğunda başarı elde ederken bazı cephelerde müttefiklerinin yenilmesi onu da zor duruma sokmuştur. Bu bağlamda Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’nda savaştığı cepheler şunlardır:

Kafkas Cephesi

Osmanlı’nın ilk açtığı cephelerden olan Kafkas cephesi Rus Çarlığına karşı açılmıştır. Ancak özellikle Sarıkamış Harekatının başarısız olması sebebiyle Ruslar Erzurum’a kadar ilerlemiştir. Bununla birlikte 1917 yılında Rusya’da baş gösteren Bolşevik İhtilali sebebiyle ilk kapanan cephede burası olmuştur. Osmanlı bu cephede kaybederken ihtilal sebebiyle avantajlı çıkmıştır.

Kanal Cephesi

Almanya’nın teşvikiyle İngilizler ’in sömürgelerine giden yolu kesmek amacıyla açılan Kanal Cephesi Kafkas Cephesiyle birlikte Osmanlı’nın açtığı taarruz cephelerindendir. İlk başlarda işler yolunda gitse de Arapların İngilizlerle iş birliği yapması neticesinde bu cephede savaş Osmanlı Devleti’nin aleyhine sonuçlanmıştır.

Çanakkale Cephesi

Osmanlı Devleti’nin destanlar yazdığı ve bütün müttefik ordularını dize getirdiği cephe Çanakkale cephesidir. İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakmak isteyen İngiltere ve Fransa’nın Çanakkale boğazına saldırmasıyla açılan cephede Osmanlı askerleri muhteşem bir savunma savaşına imza atmış ve cephe net bir şekilde Osmanlı’nın zaferiyle kapanmıştır.

Irak Cephesi

Çanakkale’den Rusya’ya yardım ulaştıramayan İngiltere’nin kara yoluyla yardım ulaştırmak istemesi sebebiyle açılmış bir cephedir. Meşhur Kutül Amare zaferinin kazanıldığı cephe olsa da Osmanlı Devleti bu cephede de Yenilgiye uğramış ve Musul sınırına kadar geri çekilmiştir.

Bu cepheler haricinde Hicaz Yemen cephesi, Galiçya cephesi ve Suriye cephesi de Osmanlı’nın savaştığı cepheler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir