Tarihte İlk Defa Birleşmiş Milletler Fikrini Ortaya Atan Bilim Adamı

0

Tarihte ilk defa birleşmiş milletler fikrini ortaya atan bilim adamı elbette Farabi olarak bilinir. İslam felsefesinin kurucusu olan ve siyaset anlamında çok bilimsel çalışmalar ortaya koyan Farabi, tüm dünya literatüründe adından söz ettiren önemli bilim insanlarından birisidir. Batı bölgesinde Muallimi Sani adıyla da tanınan saygı değer Farabi tarihte ilk defa birleşmiş milletler fikrini ortaya atan bilim adamı olarak da bilinir. Felsefi alanda, metafizik, matematik, fizik ve gökyüzü alanlarında her zaman güncelliği yakalayan çalışmalar ortaya koyan Farabi, birçok farklı Avrupalı bilim adamlarına da ilham kaynağı olmuştur.

Farabi Kimdir? 

Tarihte ilk defa birleşmiş milletler fikrini ortaya atan bilim adamı olarak bilinen Farabi, güçlü bir kişiliğe ve sağlıklı bir bedene sahip olmanın kurallarını her zaman ortaya koymuştur. Kuran ve hadisler ışığında çalışmalarını güçlendirmekte olan Farabi;

  • Mantık,
  • Felsefe,
  • Müzik,
  • Matematik,
  • Tıp,
  • Astroloji alanlarında da çalışmalarını ortaya çıkarmıştır.

Aynı zamanda akılcı bir felsefe ile tüm alanlardaki çalışmalarını yıllardır ilham verici şekilde okumaktayız. Görüş ve fikirlere karşı her zaman saygılı olan, İslam alimleriyle birlikte açık şekilde kitaplar yazan Farabi, yaşam için doğru olan kuralları öğrencileriyle ve tüm dünya insanlarıyla karşılaştırmıştır. Gerçek filozoflar arasında düşünce ayrılıklarına yer vermeden tüm çalışmalarında bilimin gerçeklerini gözler önüne sermiştir. Gereksinim duyduğunuz her konuda yetkinliğe Farabi’nin kitapları ile erişim sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Roma Rakamlarıyla Tarih Yazma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir