Roma Rakamlarıyla Tarih Yazma

0

 Roma rakamlarıyla tarih yazma işlemini 1 rakamından 2000 sayısına kadar yapabilirsiniz. Oldukça hoş bir görünümü olan ve çok eski dönemlere tekabül eden roma rakamları, semboller şeklinde yazılmaktadır. Rakamlar birbiriyle kombine edilmiş olan 7 sembolün kullanımıyla ortaya çıkarılır. Orijinal semboller arasında I, V, X, L, C, D, M işaretleri yer alır. I sembolü 1 rakamını, V sembolü 5 rakamını, X sembolü 10 sayısına, L sembolü 50 sayısına, C sembolü 100 sayısına, d sembolü 500 sayısına ve M sembolü 1000 sayısına tekabül etmektedir.

Roma Rakamlarının Tarihi

Roma rakamlarıyla tarih yazma kadar bu rakamların orijinal tarihini bilmek de önemlidir. Romen rakamlarının kökeni Etrüsklere dayanır. Esasen bu rakamların bir sopaya atılan çentikler yönünde olduğu bilinir. İki tane beşlik çentik X olarak ifade edilirken 4 ve 6 sayısı ise V çentiğinin sağ ve sol kısımlarına gelen I sembolüyle ifade edilir. Avrupa’da 12. Yüzyıla kadar Roma rakamları kullanılmıştır ancak sonralarında Arap sistemi onun yerini almaya başlamıştır.

Roma Rakamları

Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır?

Tarihiyle, sembolleriyle ve görünümüyle dikkat çekmekte olan Roma Rakamları hala kullanılabilen rakamlar arasında yer almaktadır. Roma rakamlarıyla tarih yazma kadar nerelerde kullanıldığını bilmek de önem arz eder. Romen rakamlarının kullanıldığı alanlar şunlardır;

  • Kitap sayfaları,
  • Aynı ismi taşıyan padişah ve kralların ayrılması,
  • Yüzyıl isimleri,
  • Tarihi olayların anlatımı.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir