Sırpsındığı Zaferi

0

Osmanlı tarihi birbirinden eşsiz ve kahramanlık hikayeleri ile dolu olan zaferlere sahne olmuştur. Osmanlı’nın kuruluş yıllarında gerçekleşen Sırpsındığı zaferi de bunlardan biridir. Orhan Gazi zamanında Rumeli’ne adım atan Türkler burada hızlı bir şekilde fetih hareketlerine girişmişler ve Balkanlar’ın içlerine doğru yönelmeye başlamışlardır. Sultan I. Murad zamanında ise bu harekât daha da hızlanmış ve Edirne başta olmak üzere bütün Bulgaristan fethedilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin bu ilerleyişi karşısında özellikle Papa önemli girişimlerde bulunarak Balkan krallıklarını bir araya toplamış ve Osmanlıya karşı ilk olan bir haçlı seferi başlatılmasını sağlamıştır. Birçok devletin katılımıyla kalabalık bir ordu toplayan haçlılar Edirne’ye doğru yola çıkmıştır. Amaçları ise Osmanlı’yı Balkanlar’dan atmaktır.

Sultan I. Murad

Sultan I. Murad bu sırada farklı bir sefer hazırlığı ile meşgulken düşmanın harekâtını haber alır ve hem bilgi toplaması hem de ileri gözcülük vazifesi için Hacı İlbeyi adında bir kumandanı bir miktar askerle vazifelendirir. Haçlı ordusunun konakladığı noktaya gizli bir şekilde yaklaşan Osmanlı birliği haçlı askerlerinin son derece rahat ve emniyetsiz bir şekilde ordugâh kurduğunu görmüştür. Yılların tecrübeli komutanı Hacı İlbeyi bu fırsatı kaçırmak istememiş ve gecenin ilerleyen saatlerinde düşman ordusuna amansız bir baskın vermiştir.

Efsanevi Komutan Hacı İlbey 

Sayısı yüz binleri bulan haçlı ordusu bu gece baskınında neye uğradığını şaşırmış bir avuç Osmanlı askeri tarafından yok edilmiştir. Haçlı ordusunun bu şekilde yok edilmesiyle Osmanlı’nın Balkanlardan atılamayacağı ve buradaki en etkili devlet olduğu tescillenmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Kemal Atatürk'ün Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir