Rönesans Nedir?

0

Avrupa’da Orta Çağ karanlık çağ olarak adlandırılır. Kilise ve papazların askısı altında bilim ve sanattan yoksun bir şekilde yaşanan dönem yeniden aydınlanma adı verilen Rönesans ile birlikte yerini çok daha farklı ve önemli bir döneme bırakmıştır. Bu bağlamda Rönesans başladığı ülke olan sadece İtalya’yı ve Avrupa’yı etkilemekle kalmamış bütün dünya üzerinde bilim, sanat ve teknoloji alanında önemli gelişmeler ortaya çıkarmıştır.

Bu çerçevede İtalya’da başlayan Rönesans hareketleri Avrupa ve dünyada bilim ve sanat alanında önemli gelişmeleri ortaya koyarken Almanya’da başlayan Reform hareketleri ise dini noktada önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Dogmatik düşüncelerin haricinde insanların düşünce güçlerinin ortaya konması bilim ve sanat alanında da önemli eserler ortaya konmasını sağlayarak karanlık çağın aydınlanmasını sağlamıştır. Bu noktada Rönesans hareketleri başlı başına bir devrim sayılabilir.

Rönesans Nasıl Başladı?

Orta Çağ insanların hem maddi yönden hem de manevi olarak tam bir karanlık bir dönem içinde oldukları dönemi yansıtır. İnsanların özellikle kilisenin dogmatik dayatmaları dahilinde köle gibi çalıştıkları ve derebeylerin ağır koşulları altında ezildikleri tam bir kaos ortamı hakimdi. Haçlı seferleri ve Coğrafi keşiflerle birlikte Avrupa dışındaki dünyadan da haber almaya başlayan insanlar elde ettikleri zenginlik karşısında daha rahat ve refah bir şekilde hayat sürebileceklerini öğrenmeye başladılar.

Bu bağlamda gelişmeye başlayan düşünce gücü öncelikle eski Yunan ve Roma uygarlıklarını incelemeye başladı. Daha sonra ise onların yaşamış oldukları rahat hayatı kendilerinin de yaşayabilecekleri bir düşünce ortaya çıktı. Bu çerçevede insan sevgisini merkeze alan Hümanizm akımı ortaya çıkmış oldu. Bu gelişmelerle birlikte matbaanın yayılması farklı düşüncelerin daha hızlı yayılmasına yol açtı ve böylece yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans gerçekleşmiş oldu.

Canlandırılmış Görsel

Rönesans Dönemindeki Gelişmeler

Rönesans döneminde düşünce gücünün gelişmesi sanat ve edebiyat alanında önemli sanatçıların ortaya çıkmasını sağladı. Bu sanatçılar ortaya koydukları eserlerle milyonlarca insanı etkilediler. Bu anlamda Rönesansın etkileri İtalya ve Avrupa sınırlarının çok daha dışına taştı. Bu anlamda resim alanında Leonardo Da Vinci, Michelangelo edebiyat alanında Dante, Shakespeare, Cervantes, din alanında Martin Luther gibi isimler öne çıkmıştır.

Bu bağlamda Rönesans önemli sonuçları da beraberinde getirmiştir. Bunlar;

  • Bilim, sanat, kültür ve edebiyat alanında o dönemin şartlarına göre büyük gelişmeler yaşanmıştır.
  • Teknoloji noktasında yeni yapılan icatlar Avrupa’nın Doğu medeniyetleri karşısında öne geçmesini sağlamıştır.
  • Skolastik ve kalıplaşmış düşünce şekli yerini sorgulayıcı düşünceye ve akıl ile bilimin önderliğine bırakmıştır.
  • Bugünkü Avrupa’nın temelleri Rönesans döneminde atılmış ve sonraki dönemde Avrupa dünyanın geri kalan yerlerinden medeniyet noktasında çok daha ileri bir noktaya gitmiştir.

Bütün bunlar çerçevesinde Rönesans insanlık tarihi açısından son derece önemli bir gelişme olarak kabul edilir. Bu dönemden sonra batı medeniyeti doğu medeniyeti karşısında yükselişe başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Lale Devri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir