Kurtuluş Savaşı’nın Etkileri

0

Kurtuluş Savaşı’nın etkileri ve savaşın sonuçları Türkiye açsından son derece önemlidir. Toplam 4 sene süren savaş sonrası Türkiye büyük bir zafer elde etmiş ve bu zafer Türkiye’de yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Millî Mücadele ya da İstiklal Harbi gibi isimler ile de adlandırılan Kurtuluş Savaşı mücadelesi Misak-ı Milli kararları ile alınan toprakların düşman eline geçmesini önlemek amacı ile verilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın Başarı ile Sonuçlanmasında 5 Önemli Etken

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en doğru etken savaşın baştan sonra doğru politikalar ile uygulanmasıdır. Savaşın kazanılmasında önemli olan politikalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Milletin iradesini ortaya çıkartmak amaçlandı. Türkiye o güne kadar girdiği hiçbir savaşta milletinin gücüne inanmıyordu. I. Dünya Savaşı’na bile üç kişiden oluşan bir emrivaki ile girildi. İlk defa bir millet savaşa girmek için karar almış ve bu doğrultuda milletin gücüne inanarak ve güvenerek savaş kazanılmıştır.
  • Türk milletine sonuna kadar güvenildi.  Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en büyük etken savaşa giren millete karşı olan sonsuz güvendi. Millet bütün kaynaklarını tüketmiş olsa bile muhteşem bir seferberlik içinde hareket etti ve birlik olarak savaşı kazandı.
  • Hayalci anlayıştan uzak durarak gerçekler ile yüzleşildi. Savaş süresince daima planlar gerçeklik doğrultusunda yapıldı ve milletten yapamayacağı hiçbir şey istenmedi. Böylece savaşta hangi adımlar ile hangi sonuçların elde edileceği görüldü ve savaş başarı ile sona erdi.

Bir önceki yazımız olan İnönü Muharaebeleri (İnönü Savaşları) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir