İstiklal Marşı hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli marşıdır. Marş ünlü şair Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. İstiklal Marşı;

  • Marşın güftesi Mili Mücadele’nin sürdüğü yıllarda hazırlanmıştır.
  • Marş Türk ulusunun bağımsızlığı, Türk askerinin özveri ve yürekliliğine, Hakk’a, dine ve yurda hitap edecek şekilde yazılmıştır.
  • Şiir hali hazır olduktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921 tarafında Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Marşı olarak kabul edilmiştir.
  • Marşın bestesi Osman Zeki Güngör’e aittir.
  • Orkestrasyonu Edgar Manas tarafından oluşturulmuştur.

İstiklal Marşı’nın Tarihi

İstiklal Marşı, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı sıralarda harbin daha milli bir ruh içerisinde geçmesi ve kazanılması düşünülerek yazılmıştır. Türk ulusu için kabul görecek marş 1921 yılında yapılan bir güfte yarışmasından birinci seçilerek kabul edilmiştir. Yarışmaya 724 şiir katılmıştır. Hazırlanan diğer şiirler arasında Kazım Karabekir, İsak Ferrara, Muhittin Baha Pars ve Hüseyin Suat Yalçın gibi önemli isimlerin eserleri de yer almıştır.

İstiklal Marşı’nın seçildiği yarışmada sunulan diğer şiirler incelenmiş ancak içlerinden kayda değer bir eser bulunamamıştır. Bunun üzerine Hamdullah Suphi Bey tarafından Mehmet Akif Ersoy’a bir davet mektubu yazılmış ve ardından Mehmet Akif Ersoy fikrini değiştirerek İstiklal Marşı’nı Tacettin Dergâhında bulunan odasında yazmaya başlamıştır. Şiir bakanlığa iletilmiş ve detaylı incelemeye alınmıştır. Şiir kabul gördükten sonra önce askerler tarafından cephede okunmuş ve askerlerin beğenisini kazanması ile mecliste onaya sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan İstanbulun Fethi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 thought on “İstiklal Marşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir