Çanakkale Savaşı

0

çanakkale savaşının önemli gelişmeleri

Çanakkale Savaşı 1915- 1916 yılları arasında çıkan kara savaşıdır. Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşmiştir. İtilaf Devletleri;

  • İstanbul’u ele geçirmek
  • İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele almak
  • Rusya’ya daha güvenli koşullarda erzak ulaştıracak bir ikmal yolu hazırlamak
  • Gibi nedenlerden dolayı Çanakkale savaşını başlatmışlardır.

Ancak yapılan saldırılar başarısız olunca geri çekilmek durumunda kalmışlardır.

Çanakkale Savaşı Muharebe

Çanakkale Savaşı’nın Önemi

Çanakkale Savaşı’nın başlamasındaki en önemli neden boğazların ele geçirilmesidir. Deniz ticaretinde stratejik bir konuma sahip olmasından dolayı Türkiye’de boğazlar ön plana çıkar. Savaşın kazanılması ile boğazların yönetiminin ele geçirilmesi ve deniz ticaretinde daha fazla kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.  

Çanakkale Savaşı sırasında Almanya ve İngiltere birlikte hareket ederken Bulgaristan tarafsızlığını henüz ilan etmemiştir. Yunanistan ise henüz savaşa dahil olmamıştır. Savaş sırasında Almanya ve İngiltere Balkanlara karşı birlikte hareket etmiş ve Bulgaristan’ı kendilerinden yana savaşa dahil etmek için çabalamışlardır. Temelde boğazların düşürülmesi ile Bulgaristan’ın İtilaf Devletleri safına dahil edilmesinin önüne açılması amaçlanmıştır.

Çanakkale Savaşı’nı Kim Başlattı?

Çanakkale Savaşı’nın planı hazırlandıktan sonra birçok farklı evreden geçirilmiş ve ardından uygulanmaya başlanmıştır. Fransa ile Birleşik Krallık gemilerinin bir araya geldiği ilk savaş donanması 1915 yılının şubat ayında savaş topraklarında yerini almıştır. Osmanlı Devleti Çanakkale Savaşı’nda İngiltere, Fransa ve Rusya gibi büyük devletler ile savaşmıştır. Bölgedeki son zırhlı birlikler bugün Eskihisarlık olarak bilinen Çanakkale Şehitler Anıtı’nın olduğu bölgede sulara gömülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet Dönemi Sonrası Türkiye başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir