Türkiye Kore Savaşı’na Neden Katıldı?

0

Türkiye Kore Savaşı’na neden girdi sorusunun yanıtı siyasidir. Türkiye bu savaşa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden onay almadan direk olarak asker çıkartmıştır. Bu adımın atılmasındaki en önemli neden o dönem görevde bulunan Demokrat Parti’nin NATO’ya girebilme ihtimalini güçlendirmektir.

Kore Savaşı’nda Türkler Neler Yaptı?

Kore Savaşı’na giren Türkiye’de savaş sırasında ciddi kayıplar meydana gelmiştir. Asker birlikleri ile girilen savaş sona erdikten sonra ülkede;

  • 741 asker ölmüş ve 2147 kişi de yaralanmıştır.
  • Bunlardan hariç olarak 234 asker tutsak olmuştur.
  • Savaşa katıldığı bilinen 175 askerin ise akıbeti belli olmamıştır.

Türkiye Kore Savaşı’na Birleşmiş Milletler ’in desteğini alarak girmiştir. Savaşın bir cephesinde Kuzey Kore, Çin ve Sovyetler Birliği yer almıştır. Diğer cephe ise Güney Kore, Tayland, İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturalya, Filipinler, Güney Amerika ve Yunanistan yer almıştır.

Kore Savaşı Nasıl Sona Erdi?

Kore Savaşı 27Temmuz 1953 yılında sona ermiştir. Savaş sonrasında iki cephe arasında Panmunjom Antlaşması imzalanmıştır. Ortada bir antlaşma bulunsa bile Kuzey ve Güney Kore bu antlaşmaya yanaşmamış ve bu durum da iki bölge arasındaki gerilimin daha fazla tırmanmasına zemin hazırlamıştır. Bazı kaynaklar bu iki ülkenin hala teknik açıdan birbirleri ile savaş halinde olduğunu iddia etmişlerdir. 2018 yılı Nisan ayında Güney Kore ve Kuzey Kore arasında savaşın resmen sona erdiğini anlatan bir barış antlaşması imzalanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İsmet İnönü Dönemi Önemli Olayları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir